Zarząd Fundacji

Joanna Bednarczyk
prezeska
joanna@camerafemina.org
Aktywistka, kulturoznawczyni, absolwentka lingwistyki stosowanej i kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie. Pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu „Demakijaż” od 2016 roku. Związana z oddolną inicjatywą Grrrlz GET LOUD promującą kobiety i dziewczyny na niezależnej scenie muzycznej. Studentka organizacji produkcji w Szkole Filmowej w Łodzi.

Simona Kasprowicz
WICEprezeska
SIMONA@camerafemina.org
Osoba zajmująca się animacją kultury, twórczością artystyczną i aktywizmem. W przeszłości związana zawodowo z Centrum Kultury w Lublinie oraz Ośrodkiem „Brama Grodzka (Grodzka Gate) — Teatr NN”. Przez lata pracowała przy produkcji festiwali teatralnych i filmowych oraz wdrażaniu oddolnych inicjatyw kulturalnych. Obecnie zajmuje się pracą na rzecz inkluzywności, która przejawia się w realizacji działań z pogranicza feminizmu intersekcjonalnego i queeru.

Weronika Modrzejewska-Rubin
WICEprezeska
WERONIKA@camerafemina.org
Feministka, animatorka kultury, absolwentka Socjologii i Dziennikarstwa na UMCS. Od lat związana ze środowiskiem D.I.Y. w Lublinie. Założycielka i pomysłodawczyni GRRRLZ GET LOUD – inicjatywy promującej dziewczyny w kulturze niezależnej.

Jolanta Prochowicz
WICEprezeska
jola@camerafemina.org
Aktywistka, feministka, absolwentka filozofii i filologii polskiej. Od kilkunastu lat aktywna pracowniczka sfery kultury. W latach 2010 – 2014 pełniła funkcję koordynatorki ds. logistyki podczas Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”; w 2014 współorganizowała Festiwal Filmowy „Kino w Trampkach” jako menadżerka programowa. Twórczyni autorskiego programu „Rozmowy o dorastaniu” realizowanego podczas „Kina w Trampkach”. W latach 2018/2019 była Dyrektorką Organizacyjną 19. i 20. Letniej Akademii Filmowej. Pomysłodawczyni i realizatorka Demakijażu – Festiwalu Kina Kobiet. Autorka książki „Uniwersytet. Humanistyka. Filozofia. Problematyka kształcenia akademickiego w ujęciu Marthy Nussbaum i Alasdaira MacIntyre’a”. Publikowała w Gazecie Wyborczej oraz Miesięczniku „Znak”. Obecnie pracuje nad doktoratem dotyczącym odpowiedzi na pytanie jak podział na sferę publiczną i prywatną wpływa na rozumienie sprawiedliwości i jakie ma to znaczenie dla praw kobiet.

Alicja Sienkiewicz
WICEprezeska
alicja@camerafemina.org
Moja aktywistyczna przygoda zaczęła się w 2018, kiedy usłyszałam o pomyśle zorganizowania pierwszego Marszu Równości w Lublinie i postanowiłam się zaangażować. Na początku nie chciałam „wychylać się” wiedząc, że pozostałe osoby w grupie są ode mnie znacznie starsze i mają większe doświadczenie. Jednak dość szybko stałam się liderką, a rok później – współzałożycielką i członkinią zarządu stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie.
W ciągu minionych czterech lat współorganizowałam trzy Marsze Równości (jako jedna z najmłodszych organizatorek w Polsce), Manifę, strajki i demonstracje związane z prawami kobiet, prawami osób LGBTQ+ oraz kryzysem klimatycznym. W liceum, do którego ówcześnie chodziłam, udało mi się zorganizować szkolenie dla osób pracowniczych z przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. W 2020 roku zorganizowałam akcję przekazania maseczek m.in. do schronisk dla osób w kryzysie bezdomności, szpitala, ośrodka leczenia uzależnień. W tym samym roku realizowałam edukacyjno-integracyjny projekt „Tęczowi Pogromcy Mitów”, w którym wraz z innymi osobami członkowskimi Stowarzyszenia jeździłyśmy do mniejszych miast województwa lubelskiego udekorowanym na tęczowo busem, inicjowałyśmy integrację lokalnej społeczności LGBTQ+, a także zwykłych przechodniów. Prowadziłyśmy rozmowy, śpiewałyśmy, malowałyśmy torby.
Rok później, projekt który napisałam, wygrał w konkursie grantowym programu Aktywni Obywatele. Projekt na centrum społeczne dla młodzieży LGBTQ+. Właśnie to uważam za mój największy dotychczasowy sukces, a właściwie największą dumę. To że młode, niehetoronormatywne osoby mają swoje miejsce w mieście – przestrzeń, w której mogą się swobodnie spotykać, uczyć, czytać książki, odpoczywać, grać w planszówki, a także uczestniczyć w warsztatach, realizować własne pomysły, rozwijać się, uzyskać wsparcie psychologiczne i prawne – jedyne takie miejsce w tej części Polski.
W 2022 roku zostałam wyróżniona jako liderka równości województwa lubelskiego w plebiscycie Kongresu Kobiet oraz Ambasady Brytyjskiej „16 Liderek Równości”.
Zaczęłam od aktywistycznej części mojego życia, bo jest ona dla mnie najważniejsza. Natomiast na co dzień pracuję w galerii sztuki współczesnej, gdzie zajmuję się promocją, programem młodzieżowym i inkluzywnością prezentowanych treści. Mam to szczęście, że pracuje w świetnym, otwartym zespole i aktywizm mogę po części robić również w pracy lub poprzez nią.

Bartosz Wójcik
WICEprezeska
bartosz@camerafemina.org
Autor monografii „Afro-Caribbean Poetry in English: Cultural Traditions” (2015); od 2016 roku gospodarz Uniwersytetu Reggae – Ostróda Reggae Festiwal; współkurator (w duecie z Moniką Borys) wystawy „Disco relaks” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie (2019-20); współredaktor (w duecie z Jolantą Prochowicz) antologii „Poetki na czasy zarazy” (WBPiCAK 2021); profil na stronie Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.